22 grudnia 2021

Choinkowe warsztaty graficzne

Wdychając zapach pomarańczowo - goździkowy, po wysłuchaniu opowieści o magicznym drzewku, rysowaliśmy własne zaczarowane choinki.

Zapach Świąt

Dziś na ostatnich przedświątecznych zajęciach wykonaliśmy naturalne świąteczne pachnidełko, czyli pomarańczę nabijaną goździkami. Dowiedzieliśmy się przy okazji sporo o obu wykorzystywanych przez nas elementach.

20 grudnia 2021

Łańcuchy na choinkę

Dziś na zajęciach zdalnych robiliśmy łańcuchy na choinkę. Nie byliśmy razem w szkolnej sali, nie mogliśmy ich połączyć w jeden klasowy łańcuch, ale nasza Pani sprawiła, że możemy pokazać wspólną pracę.

17 grudnia 2021

Pierwsze spotkanie z ortografią, czyli u czy ó?

Dziś po raz pierwszy w czasie szkolnej nauki zetknęliśmy się z ortografią. Dowiedzieliśmy się, że, choć słyszymy tak samo, to piszemy różnie - raz u, a raz ó. Poznaliśmy wyrazy, pisane na oba sposoby. Wprawdzie nie wszystkie litery jeszcze znamy i nie wszystko potrafimy zapisać, ale przecież wtedy można narysować - co też zrobiliśmy. I tak powstały notatki wyrazowo - obrazkowe.






A na koniec okazało się, że to też był konkurs - na uważność i dokładność podczas słuchania poleceń i wykonywania pracy na lekcji. I kilkoro z nas otrzymało w nim tytuł laureata i nagrody. To była mega niespodzianka i radość. Brawo my!

A od poniedziałku spotykamy się przed monitorami.

Klasowe konkursy rozstrzygniete

Dwa klasowe konkursy - na rzeźbę ze śniegu i na korbozagadki wyrazowe - zostały dziś rozstrzygnięte. Laureaci otrzymali nagrody.

Rzeźbiarze:


  Korbozgadywacze:

W obu konkursach nagroda przypadła również naszemu koledze Sebastianowi, nieobecnemu na zdjęciach - nagrody czekają na Ciebie Sebastianie w szkolnej recepcji.

Gratulacje dla wszystkich!

13 grudnia 2021

Mikołajowa choinka

Dziś w klasie zrobiliśmy tą piękną choinkę. Przyprószoną śniegiem i zamieszkaną przez kilkunastu wesołych Mikołajów. Sami, samiutcy rysowaliśmy i wycinaliśmy elementy przez dwie lekcje. Pani dołożyła się do naszych działań gwiazdką na czubek choinki, też należy do naszej klasy przecież 😀. A choinka jest przepiękna, prawda?

A na przerwach...

...lubimy się bawić. Hula - hop należy do naszych ulubionych zabawek szkolnych. Dziś było pusto na korytarzu, więc mogliśmy z nim wyjść i "poszaleć" (oczywiście z umiarem i pod czujnym okiem Pani 😀).  

12 grudnia 2021

Weekendowe rzeźby śniegowe

Inspiracją do spontanicznego ogłoszenia konkursu na weekendowe rzeźby śniegowe była piękna Królowa Śniegu z Kajem, jaka pojawiła się przed naszą szkołą.

Siedmioro dzieci zdecydowało się podjąć to wyzwanie. Sześcioro wykonało je zgodnie z wytycznymi. Oto ich prace. Patrzmy i podziwiajmy 😍

Kaan - Foczka i Kaczuszka

Sebastian - Pies

Olek - Ślimak i Spongebob

Kuba - Pampelini łowca zwierząt

Ola - rajski wąż z mandarynką zamiast jabłka

Tosia - sówka Sówek

Natalka - Minionek

Brawo! Jeśli zabawa się podobała, będą jej kolejne części, o ile tylko warunki pogodowo - śniegowe na to pozwolą.

10 grudnia 2021

Choinkowe warsztaty

Dziś malowaliśmy kolorowym piaskiem - powstały cudne choinki piaskowe. Zabawa była wspaniała, a jej przebieg i efekty wyglądały tak:




08 grudnia 2021

Projektowanie 3D

Dzisiaj mieliśmy okazję posłuchać o projektowaniu 3D i możliwościach drukarek 3D. Oglądaliśmy wydrukowane na nich różne rzeczy i sam proces drukowania, widzieliśmy też prezentację z posługiwania się programem komputerowym, służącym do projektowania takich wydruków.

07 grudnia 2021

Kartka dla Seniora

Dziś nasza Pani opowiedziała nam historię kilkunastu samotnych starszych osób. Ich świąteczne marzenia są tak proste, potrzeby skromne, a smutek w czasie, gdy inni spotykają się w gronie bliskich, wielki. Pokazała nam, jak te osoby reagowały w zeszłym roku na wizytę elfów ze świątecznymi upominkami, jacy wszyscy byli szczęśliwi.

Grupa dorosłych elfów również w tym roku skrzyknęła się i zorganizowała dla nich świąteczne upominki i poczęstunek, ale jak dać komuś w prezencie radość? I wiecie co, nasza Pani wymyśliła, jak! Opowiedziała nam, jaki ma pomysł, a my zabraliśmy się do pracy. Z radością, którą wkładaliśmy w swoje działania.


Nauczyliśmy się w tym czasie, jak narysować Mikołaja, jak wyciąć symetryczną choinkę, jak napisać Wesołych Świąt, jak narysować życzenia (to dopiero było wyzwanie, narysować życzenia! Nie umiemy jeszcze pisać przecież...) - okazało się, że można narysować, że życzy się zdrowia, radości, szczęścia, pieniędzy, prezentów - i mocnych kości 😀 Doskonaliliśmy też umiejętność wycinanie po linii, równego i estetycznego przyklejania elementów, odpowiedzialności za pracę swoją oraz grupy. Podjęliśmy również wyzwanie napisania (a w zasadzie przepisania), dla kogo jest dana kartka. Narysowaliśmy swoje portrety, podpisując każdą z kartek. I pięknie ozdobiliśmy nasze prace.


Kartki są naprawdę piękne! Teraz schną, jutro je spakujemy i Pani wyśle je w podróż kurierem, do elfów, które, odwiedzając Seniorki i Seniorów, będą każdemu wręczać kartkę od nas. Kartkę pełną ciepłych myśli, pozytywnych emocji, starań i śmiechu. Mamy nadzieję, że każda z nich sprawi radość i wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej nią osoby.

Wesołych Świąt!


06 grudnia 2021

Nasze pierwsze klasowe mikołajki

Dostaliśmy superhiperekstraprezent mikołajkowy - wyjazd na naszą pierwszą wycieczkę! Pojechaliśmy na koncert góralsko - świąteczny zespołu z Istebnej. Mieliśmy okazję poznać nazwy elementów ludowych strojów góralki i górala z Beskidu, nazwy oraz brzmienie tradycyjnych instrumentów góralskich, nauczyć się i zaśpiewać pierwszą zwrotkę góralskiej "Chojki", posłuchać tradycyjnych góralskich piosenek, pośpiewać znane kolędy oraz potańczyć i pobawić się przy muzyce, a także spotkać się z Mikołajem i zrobić sobie z nim pamiątkową fotografię. Było super!



03 grudnia 2021

Weekendowa korbozagadka dwunastoliterowa

Halo halo, Czytelniczki i Czytelnicy naszego bloga!

Ogłaszamy weekendową korbozagadkę dwunastoliterową!

24 listopada pokazaliśmy, jak układamy z klocków Korbo schematy wyrazów.

Teraz przygotowaliśmy dla wszystkich (dla siebie też :) ) zadanie z tym związane.

Poniżej znajdziecie zdjęcia 16 wyrazów, zakodowanych za pomocą klocków i ponumerowanych od 1 do 16. To my zakodowywaliśmy te wyrazy - ale każdy tylko jeden, podczas pracy indywidualnej z Panią, no i w zeszłym tygodniu, więc już trochę czasu minęło i już niekoniecznie pamiętamy, który wyraz był czyj).

Te wyrazy to nazwy zwykłych rzeczy, nie ma tam nazw czynności ani nazw cech, ani imion czy innych nazw własnych (czyli rzeczowniki pospolite), pisane małą literą. I są ułożone z dwunastu następujących liter:

 o, a, i, e, y, m, t, d, l, k, p, j

Zadanie - napiszcie, jakie to wyrazy? Jeśli nie uda się Wam zgadnąć wszystkich, nie szkodzi, wypiszcie te, które odkodujecie. Zobaczymy, komu uda się najwięcej wyrazów odszyfrować. 

Ważne: piszemy numer i wyraz, który się pod nim kryje.

Zabawa jest dla wszystkich - dla dzieci i dorosłych! Dla osób indywidualnych i dla rodzin!

Wykonane zadanie wysyłajcie w komentarzu - komentarze będą ukryte do czasu zakończenia czasu na zadanie, dopiero po tym czasie zostaną opublikowane. Żeby było sprawiedliwie!

Czas trwania zabawy - od momentu opublikowania wpisu do niedzieli 5 grudnia do godziny 20.00.

Dla Zwycięzcy  jest przewidziana niespodzianka 😊 dlatego proszę podpisywać swoje komentarze, a potem śledzić bloga, aby sprawdzić rozwiązanie zagadki.

UWAGA - START!




02 grudnia 2021

Pierwsze koty za płoty

Dziś był Kot w butach i z kotem powiązane przysłowie jest tematem tego wpisu o naszej pierwszej zdalnej lekcji. Przysłowie to oznacza, że początek jakiejś działalności, pierwsze próby, mogą, choć nie muszą, zakończyć się niepowodzeniem, mogą być nieudane. No ale nam się udało! Słuchajcie, wszyscy na lekcji byli, wszyscy w niej uczestniczyli. Rewelacja! Wprawdzie nowość sytuacji spowodowała, że było troszkę głośno chwilami, ale to normalne. Pani Basia jest przedumna ze swoich Dzielnych Pierwszaków!