25 lutego 2022

MDJO - homonimy

Kończąc zabawy językowe w ramach MDJO, zajęliśmy się homonimami. Najpierw czytaliśmy rozłożone na podłodze wyrazy i próbowaliśmy zgadnąć, jaką cechę wspólną mają. Były różne pomysły, ale niepasujące do wszystkich wyrazów. Jednak powoli, korzystając z naprowadzających informacji od Pani, wpadliśmy na to, że każdy z nich ma więcej niż jedno znaczenia. 

A jak już odgadliśmy tą ich cechę wspólną, to udało nam się, też wspólnie, podać znaczenia każdego z nich. 

A potem każdy z nas zrobił w zeszycie homonimową notatkę słowno - obrazkową, wykorzystując w niej wybrane przez siebie homonimy.









24 lutego 2022

22 lutego 2022

MDJO - kaligramy

Ta zabawa bardzo nam się spodobała i niektórzy prosili o jeszcze i jeszcze. A tego, że przy okazji ćwiczyliśmy prawidłową pisownię trudnych wyrazów, to właściwie nie zauważyliśmy 😀 





21 lutego 2022

MDJO - i czy kreseczka?

Ach te zmiękczenia! Wcale nie są takie proste. Szczególnie że czasami można napisać i tak, i tak - tylko znaczenie się zmieni. Uczymy się naszego języka!


Gra w liczenie

Dwie osoby, dwie kości, dwie kredki, plansza z liczbami od 0 do 12 i mamy dwa w jednym: mnóstwo zabawy i mnóstwo liczenia, okraszone odrobiną strategii. Uczymy się tak wiele, wcale tego nie odczuwając jako naukę.


17 lutego 2022

Światowy Dzień Kota

Dziś w naszej klasie oczywiście królowały koty. 

Oglądaliśmy prezentację ze znanymi i mniej znanymi kotami.

Poznaliśmy kilkanaście kocich ras i rozmawialiśmy o kocich zwyczajach. 

Zrobiliśmy dyktando graficzne z możliwością wyboru kolorów - prawdziwe dyktando, z dyktowaniem - i wszyscy daliśmy radę! 

Wykonaliśmy także notatkę o kotach.

16 lutego 2022

Przekraczamy próg dziesiątkowy

Dodawać do 20 już umieliśmy, tak nam się przynajmniej wydawało...do dzisiaj.

Lekcja zaczęła się od schowania wszystkiego z ławek i pobrania parami określonych ilości platform i klocków korbo.

Najpierw przypomnieliśmy sobie  poznane i wyćwiczone wcześniej dodawanie różnych liczb do 10 (i nacieszyliśmy się klockami, bo one zawsze sprawiają nam frajdę). Układaliśmy klocki i mówiliśmy działania matematyczne, przedstawione za ich pomocą.

A potem Pani napisała na tablicy inne działania, układaliśmy je z klocków i uczyliśmy się takiego sposobu liczenia, aby dopełniać do dziesięciu (ta metoda ułatwia liczenie, dlatego warto ją poznać). My układaliśmy klocki i kolejno dyktowaliśmy Pani, jak zapisać takie działanie, a Pani pisała. 


Następnie zapisaliśmy ułożone działania w zeszytach. A na koniec do podanych kolejnych przykładów kolorowaliśmy kwadraciki i zapisywaliśmy działania według poznanego sposobu.

15 lutego 2022

MDJO - fantastyczna frajda

Ferie za nami, nabraliśmy sił do pracy, a teraz czas na dalszą naukę. Okazuje się, że poznawanie nowej litery może być bardzo ciekawe, ale też niełatwe.

Pani położyła przed nami dużo karteczek z wyrazami. Mieliśmy je przeczytać i wybrać te, na których są wyrazy o nieznanych nam znaczeniach. Było ich całkiem sporo, ale okazało się, że część z nich niektórzy z nas znają i mogliśmy je sobie nawzajem wyjaśnić. Pozostałe wytłumaczyła nam Pani. A potem każdy z nas dostał jeden wyraz, miał odnaleźć na liście początek wyrażenia z nim, a potem tłumaczyliśmy sobie znaczenia tych wyrażeń. Uffff, to było wymagające zadanie.

Potem napisaliśmy nową literę i przepisaliśmy poznane dziś na lekcji wyrażenia. Sami zobaczcie, że wcale nie są łatwe.






Ponieważ pięknie pracowaliśmy, Pani umówiła się z nami, że możemy dokończyć pisanie w domu, aby teraz pobawić się nowymi, dostanymi od Pani na walentynki, klockami. 

Zbudowaliśmy z nich super pojazdy! 

14 lutego 2022

Walentynkowe rozmowy o miłości

Myślicie, że to łatwa sprawa, o miłości porozmawiać?

Niekoniecznie.

Ale o ile niełatwa, o tyle też bardzo ciekawa była nasza rozmowa.

Odpowiadaliśmy na pozornie proste pytania, które wcale proste nie były, ale z którymi doskonale sobie poradziliśmy. I bardzo poważny wiersz czytaliśmy i zrozumieliśmy jego sens.

Kochać można rodziców, dziadków, rodzeństwo, kuzynów, nauczycielkę, zwierzęta domowe, zabawki, przyrodę. Ale to różne rodzaje miłości i różnie ją można okazywać. Pięknie się dzieci na ten temat wypowiadały i wspaniałe przykłady dawały.

Rozmawialiśmy też o symbolu walentynek, czyli o sercu - z czego jest zbudowane, jaką rolę pełni. Każdy z nas mógł posłuchać bicia własnego serca przez stetoskop (dziękujemy tacie Maxa za udostępnienie go). Niestety zdjęć nie mamy, bo Pani tak się nami zajęła, że ich nie zrobiła :)

Dziś uczyliśmy się też robienia wykreślanki. Najpierw wspólnie stworzyliśmy na tablicy wykreślankę na temat ferii zimowych, a potem każdy z nas sam wykonał wykreślankę walentynkową. Ozdabialiśmy swoje prace tylko ołówkiem, aby ktoś, kto zechce naszą wykreślankę rozwiązać, mógł ją pokolorować według własnego pomysłu. Poniżej zamieszczamy kilka prac, można skorzystać. Nawet poziom trudności można sobie wybrać (czy są wyrazy - podpowiedzi, czy ich nie ma).







A nasza dzisiejsza informatyka była offline - odkodowywaliśmy obrazek. I okazało się, że potrafimy to już robić znakomicie.