28 lutego 2024

Opowiadania ortograficzne

 Pracowaliśmy w grupach - dobranych przez losowanie. Także losowo przydzielone nam zostały trudności ortograficzne. Za to polecenie było jedno: napisanie bajki ortograficznej, w której zamieszczonych zostanie jak najwięcej wyrazów z daną trudnością. Do dyspozycji mieliśmy słowniczki ortograficzne, zeszyty oraz własne głowy z pomysłami. Po napisaniu opowieści wykonywaliśmy do nich ilustracje - widzieliśmy na spotkaniu z Poetką, w Jej książkach, że obrazki są ważne. 

Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy. Przeczytajcie, bo warto! My dzisiaj czytaliśmy głośno w klasie nasze teksty i każdy był nagrodzony gromkimi brawami.








22 lutego 2024

Korboklasówka z ortografii

Ostatnio na lekcjach zajmowaliśmy się ortografią - przygotowywaliśmy plakat i słowniczki z siedemdziesięcioma siedmioma wyrazami, w których są co najmniej dwie trudności ortograficzne.  Litery ó, u, rz, ż, ch, h kolorowaliśmy zgodnie z ustalonym od początku kolorowym kodem.

Dziś przyszedł czas na sprawdzian opanowania ćwiczonych umiejętności ortograficznych. Nasza Pani wymyśliła korboklasówkę, podczas której mogliśmy cały czas korzystać ze swoich zeszytów.

Najpierw była rozgrzewka - dziewczynki miały ułożyć wyraz wachlarz, a chłopcy uśmiech.

Drugi etap rozgrzewki - układanie w grupach wyrazów: huśtawka, szczeżuja, krzyżówka, móżdżek, muchomor, chrząszcz. Odgadniecie, która grupa co napisała?

I przyszedł czas na właściwą klasówkę. Każdy wylosował jeden wyraz i miał go ułożyć na tabliczce. Potem kolejno, zgodnie z numerami, prezentowaliśmy swoje prace, a pozostali na karcie kontrolnej zapisywali odgadnięty wyraz. Cały czas mogliśmy korzystać z zeszytów - wiedzieliśmy, że wyraz na planszy jest jednym z tych ze słowniczka, w jego odgadnięciu pomagały nam kolory trudności, a i jego zapisanie ułatwiał wzór w zeszycie.

To teraz mamy zadanie (popularny challenge) dla Was:

Mając bazę wyrazów (pierwsze zdjęcie) i wiedząc, że:

u - czerwony, ó - różowy, rz - niebieski, ż - żółty, ch - zielony, h - fioletowy

Odgadnij, jakie wyrazy są przedstawione na tabliczkach. Zapisz je na karcie kontrolnej w miejscach odpowiadających tym ze zdjęcia. Zadbaj o poprawność zapisu! W zapisanych wyrazach pokoloruj litery zgodnie z podanym kodem.  Podpisz kartę.

Zadanie można wykonać na komputerze lub na kartce.

Jeśli poradzisz sobie z challengem, wyślij swoją pracę na adres naszej Pani: b.taniewicz@spchotomow.edu.pl

Czekamy do końca lutego!

20 lutego 2024

Spotkanie z Poetką

Dziś naszą klasę odwiedziła autorka wierszy dla dzieci Pani Hanna Niewiadomska. Opowiadała nam o swojej pracy, czytała wiersze oraz odpowiadała na pytania. Chętni mogli otrzymać dedykację w książce Pani Hani oraz zrobić sobie z Nią pamiątkowe zdjęcie. Na koniec wręczyliśmy Poetce laurkę w podzięce za spotkanie.



19 lutego 2024

MDJO - ach ta ortografia!

Zrobiliśmy plakat oraz własne słowniczki z siedemdziesięcioma siedmioma wyrazami z co najmniej dwiema trudnościami ortograficznymi. 



16 lutego 2024

3x3 Trzeciaki na start po raz drugi

Druga odsłona innowacji pedagogicznej „3x3 Trzeciaki na start na 3 pory roku” przebiegała pod szyldem rywalizacji w zawodach sportowych w formie obwodu ćwiczebnego. Niesamowicie cieszył zapał, z jakim wszyscy podchodzili do każdej z konkurencji. Cała hala przepełniona była sportowymi zmaganiami, okrzykami radości, dopingiem koleżanek i kolegów. Jak powiedział A. Schwarzenegger: "Duch rywalizacji pomaga nam przekraczać własne granice, dążyć do doskonałości i osiągać cele, które wydają się niemożliwe." Nasza klasa była przetrzebiona przez grypę, była tylko połowa składu - i ta połowa dała z siebie wszystko. I wygraliśmy!




Światowy Dzień Kota

Skoro kocie święto, to my przekujemy je na okazję edukacyjną. Uczyliśmy się robić notatkę z lekcji - słuchając opowieści Pani, wynotowywaliśmy "na brudno" naszym zdaniem najważniejsze informacje (Pani nam wyjaśniła, jak to zrobić i jak słuchać, żeby usłyszeć to, co ważne). A potem w zeszytach robiliśmy notatki ze swoich zapisków. I ot, tyle wiemy o kotach. Miau!





15 lutego 2024

Sterujemy robotami

Dziś w ramach zajęć o nowoczesnych technologiach programowaliśmy roboty edukacyjne. W aplikacji PhotonEdu ustawialiśmy zgodne z wylosowanymi grupami kolory oczu i czułków, oraz wydawane przez roboty dźwięki. Sterowali robotami w jeździe dowolnej, po slalomie ułożonym z klocków oraz po trasie z puzzli piankowych, wykorzystując w aplikacji opcje Joystick, Draw i Badge. Oprócz umiejętności technologicznych uczyliśmy się współpracy, ćwiczyliśmy sprawność manualną oraz orientację przestrzenną. To były bardzo ciekawe zajęcia!






 

14 lutego 2024

09 lutego 2024

Ptaki zimą

Przypomnieliśmy sobie, jakie gatunki ptaków odlatują, a jakie spotykamy zimą w Polsce. A potem w parach zrobiliśmy prace plastyczno - techniczne: karmniki z ptakami.