Dzisiaj mieliśmy okazję poznać Pana Marcina, który zapoznał nas z podstawami tajników żeglarstwa. Poznaliśmy podstawowa terminologię żeglarską, nazwy części łódki, zasady bezpieczeństwa na wodzie, dwa węzły żeglarskie (i nauczyliśmy się je wiązać!), opłynęliśmy świat "na sucho" i obejrzeliśmy album o historii żeglarstwa.
30 listopada 2021
29 listopada 2021
100 lat dla Olka
Dziś obchodziliśmy urodziny Olka. Zaśpiewaliśmy Mu "Sto lat!", składaliśmy życzenia i wykonaliśmy dla Niego prezent. Wszystkiego najlepszego!
Klasowe andrzejki
Ależ to była niespodzianka!
Nagle w sali zgasło światło i pojawiły się kolorowe światełka. Pani zaprosiła nas na środek i opowiedziała nam o andrzejkowych tradycjach, a potem zaprosiła do wspólnej zabawy. Wiedzieliśmy, że andrzejkowe wróżby trzeba traktować z przymrużeniem oka, ale wzbudziły w nas wiele radości i pozytywnych emocji. Wróżby przerywane były zumbą oraz owocowym poczęstunkiem, za który dziękujemy Naszym Kochanym Rodzicom.
Klockowa matematyka podłogowa
Dziś jako pomoc dydaktyczna posłużyły nam drewniane klocki. Każdy kolor klocka miał przyporządkowaną wartość liczbową, a naszym zadaniem było za ich pomocą przedstawić działania, których wynikiem było 8, a następnie zapisać je na kartce za pomocą liczb. I wiecie co? Sami wpadliśmy na to, że można dodawać do siebie więcej niż dwie liczby, sami też wpadliśmy na to, że wystarczy zmienić kolejność liczb w działaniu, aby było ono inne od poprzedniego i każdy z nas potrafił ułożyć swoje działanie.
26 listopada 2021
Ptaki zimą
Dziś powtarzaliśmy wiadomości na temat ptaków, które zostają na zimę w Polsce oraz na temat ich dokarmiania - jak można, a jak nie można tego robić. Na zakończenie dnia powstały piękne prace warstwowe - kolejne warstwy sami rysowaliśmy , wycinaliśmy i przyklejaliśmy.
25 listopada 2021
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę
powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo
wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor
Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych
łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i
zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent. ujrzawszy przerażone zwierzątko,
kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił
historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał
producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe
imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w
języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. (źródło: miastodzieci.pl)
My dziś w klasie również obchodziliśmy to sympatyczne święto :)
Dziś również oglądaliśmy w akcji Mistrzów tenisa stołowego: Panią Katarzynę Marszał, zdobywczynię 41 medali imprez międzynarodowych, w tym złotego medalu olimpijskiego, złotego medalu indywidualnie i brązowego drużynowo w mistrzostwach świata, oraz Pana Filipa Szymańskiego, czołowego polskiego tenisistę stołowego – m.in. brązowego medalistę mistrzostw Polski seniorów w grze pojedynczej i złotego medalistę w grze podwójnej i mieszanej. Pokazali nam, jak ciekawy sport uprawiają.
24 listopada 2021
Korbokody wyrazowe
Ponieważ sprawia nam trudności zapamiętanie ułożenia poszczególnych liter w liniaturze i względem siebie, nasza Pani wymyśliła nam dziś na ten temat korbozajęcia ułatwiające opanowanie analizy i syntezy literowej wyrazów.
Na początek Pani ułożyła cztery tajemnicze kolorowe kody i napisała cztery trzyliterowe wyrazy, a nas poprosiła o dopasowanie wyrazu do kodu, którym jest wyrażony.
Kombinowaliśmy chwil kilka, o co chodzi i jak to zrobić, ale dość szybko zauważyliśmy prawidłowość, ze jak litera jest pisana od górnej linii do środkowej, to mamy dwa klocki od góry do środka, jak jest pisana tylko na środku, to mamy jeden klocek, a jak jest pisana od środka w dół, to mamy dwa klocki od środka do dołu. I wtedy było już łatwo dopasować wyrazy do kodów.
W kolejnym etapie czwórka ochotników podeszła do Pani i przeczytała oraz zapamiętała cztery wyrazy, każdy swój. Następnie sami zakodowywali te wyrazy (Pani sprawdzała), a my mieliśmy dopasować kartki z napisami do kodów.
W ostatniej części zajęć kolejni ochotnicy mieli jeszcze wyżej ustawioną poprzeczkę trudności: Pani mówiła im wyraz, a oni mieli go zakodować. Nie widzieli zapisu, więc musieli sobie wyobrazić, jak ten wyraz wygląda napisany i poprawnie go ułożyć.
Gdy już ułożyli swoje wyrazy, po kolei mówili nam, co zakodowali, a my sprawdzaliśmy, czy na pewno dobrze to zrobili.
To teraz zadanie dla naszych Gości: potraficie przyporządkować numer do wyrazu? Na naszych planszach są następujące wyrazy: komoda, dyplom, alpaka, pompka, klamka, klapki.
Jeśli ktoś umie, niech napisze odpowiedź w komentarzu. Czekamy!
23 listopada 2021
Gra terenowa z okazji TEG
22 listopada 2021
Uczymy się czytać ze zrozumieniem
Powiemy Wam, że przekładanie tekstu drukowanego na pisany sprawia nam jeszcze problemy. Ale ćwiczymy wytrwale. Ćwiczymy też czytanie ze zrozumieniem tekstu (bo wyrazów i krótkich zdań już ćwiczyliśmy i umiemy). Dziś był tekst, który należało przepisać i zilustrować. I indywidualizacja pracy - każdy mógł podejść, skorzystać ze wskazówek i podpowiedzi Pani. Jeszcze nie wszyscy chcą przychodzić po wsparcie, ale intensywnie pracujemy nad tym. A końcowy efekt naszych działań podczas dwóch godzin lekcyjnych wygląda tak:
Psi paint
Doskonalimy znajomość narzędzi edytora grafiki paint i umiejętności ich stosowania w praktyce. Tym razem na ekranach monitorów w pracowni komputerowej pojawiły się psy.
21 listopada 2021
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
19 listopada 2021
Klockopisanie i segregowanie
Dziś pracowaliśmy w grupach z klockami Lego Education Learn To Learn.
Po podziale na grupy najpierw sprawdziliśmy, czy w każdym zestawie są wszystkie elementy (budując Pana Learnie), a następnie wszystkie klocki wsypaliśmy na tacę. I zaczęliśmy klockopisanie.
Budowaliśmy z klocków wylosowane wyrazy.
Utrwalaliśmy w ten sposób znajomość kształtów liter, rozwijaliśmy wyobraźnię przestrzenną, uczyliśmy się współpracować oraz być odpowiedzialni za efekt pracy grupy.
Potem przyszedł czas na tworzenie zbiorów według podanych kryteriów - czyli skompletowanie właściwych zestawów na podstawie planszy kontrolnej. Z tac pełnych klocków...
...wszystkie elementy zniknęły, natomiast plansze kontrolne zostały zapełnione.
Po posprzątaniu sali przepisaliśmy wyrazy, nad którymi dziś pracowaliśmy, z tablicy do zeszytów.